Anonymous

Brewing Stocklist: Difference between revisions

From London Hackspace Wiki
Line 31: Line 31:
|-
|-
|Wheat Malt
|Wheat Malt
|250g
|250g + 500g
|Brewer's box
|Brewer's box
|2.75EBC
|2.75EBC
|-
|Chocolate Malt
|500g
|Brewer's box
|950EBC
|-
|-
|Munich
|Munich
Line 46: Line 51:
|-
|-
|Roasted Barley EBC 1220
|Roasted Barley EBC 1220
|850g
|550g
|Brewer's box
|Brewer's box
|
|
|-
|-
|Chocolate Malt
|Chocolate Malt
|700g
|200g + 500g
|Brewer's box
|Brewer's box
|
|
Line 66: Line 71:
|-
|-
|Maris Otter EBC 5.5
|Maris Otter EBC 5.5
|~23kg
|~14kg
|Brewing Area
|Brewing Area
|
|
Line 91: Line 96:
|-
|-
|Target
|Target
|20g
|44g
|Freezer upstairs
|
|-
|Fuggles
|55g
|Freezer upstairs
|Freezer upstairs
|
|
1,264

edits