Anonymous

Brewing Stocklist: Difference between revisions

From London Hackspace Wiki
Line 21: Line 21:
!align="left"|DESCRIPTION
!align="left"|DESCRIPTION
!align="left"|QUANTITY
!align="left"|QUANTITY
!align="left"|BOX LOCATION
!align="left"|NOTES
!align="left"|NOTES
|-
|-
Line 30: Line 29:
|Chocolate Malt
|Chocolate Malt
|500g
|500g
|Brewer's box
|950EBC
|950EBC
|-
|-
|Munich
|Munich
|1.2Kg
|1.2Kg
|Brewer's box
|25EBC
|25EBC
|-
|-
|Carapils EBC 3-5
|Carapils EBC 3-5
|~500g
|~500g
|Brewer's box
|
|
|-
|-
|Roasted Barley EBC 1220
|Roasted Barley EBC 1220
|550g
|550g
|Brewer's box
|
|
|-
|-
|Chocolate Malt
|Chocolate Malt
|200g + 500g
|200g + 500g
|Brewer's box
|
|
|-
|-
Line 57: Line 51:
|
|
|
|
|-
|Dark Crystal 
|1.4Kg
|240 EBC
|-
|Weyermann Carared
|400g
|45 EBC
|-
|-
|Dingemans Aromatic Malt
|Dingemans Aromatic Malt
|500g
|500g
|Brewing Box
|50EBC
|50EBC
|-
|-
|Maris Otter
|Maris Otter
|~5kg
|~5kg
|Brewing Area
|5.5EBC
|5.5EBC
|-
|-
332

edits